Apie tai, kodėl savo vaikui auginti pasirinkau medžiaginius vystyklus pasakojau temoje Vystyklystė, tad nebesikartosiu. Čia vaizdžiai papasakosiu, kaip pati siūnu medžiagines sauskelnes, perdirbdama nebenešiojamus drabužius. Pagrindus mokiausi iš
čia, nors internetas pilnas tokių sauskelnių siuvimo pamokymų, juk kiekviena siuvėja daro vis savaip ir pagal save. Taip pat galima apsilankyti ir siūti pasimokyti Prieraišiosios tėvystės centre organizuojamose
vystyklų dirbtuvėlėse.
O čia - daugkartinės, medžiaginės sauskelnės (arba kaip mes vadinam - kelnikės) pagal mane:
Mano naudotos medžiagos:
- Nenešiojamas drabužis (100% medvilnė) sauskelnių išoriniam sluoksniui.
- Flanelinis audinys sauskelnių vidiniam sluoksniui (galima naudoti frotinius, bambukinius, kanapinius, lininius ar medvilninius audinius, pagal pageidaujamą sugeriamumą, švelnumą ar kitus poreikius. Plačiau apie audinius sauskelnėms čia).
- Sena paklodė sauskelnių viduriniams sluoksniams (kelių sluoksnių sauskelnę siūti sprendžiama pagal medžiagų storį. Kuo daugiau susiūtų sluoksnių, tuo ilgiau
sauskelnė džius, kas nėra praktiška).
- Sauskelnių iškarpa (pavyzdžiui 1, 2, 3, taip pat galima pasidaryti apsibrėžus vienkartinę sauskelnę).
- Gumos juostelė.
- Velcro (limpanti) juostelė.
- Siūlai, žirklės, tušinukas, adatėlės.
Darbo eiga:
- Perdirbimo objektas - nebenešiojama medvilninė palaidinė, kurią sukirpus pagal siūles, gavosi du gabalai kelnikėms (taigi dvejos sauskelnės iš vieno drabužio) ir rankovės, kurioms panaudoti jau taip pat kirba idėja.
2. Pamatavusi medžiagas pagal iškarpą, atkirpau reikiamo dydžio gabalus: 1 flanelės ir 2 paklodės.
3. Medžiagas sudedu tokia tvarka: pirmas paklodės gabalas - flanelė gerąja puse į viršų - palaidinės gabalas - antras paklodės gabalas. Kadangi susiuvus kelnikę reiks išversti, išoriniai sluoksniai sudėjus medžiagas atsiduria viduryje, taip pat reikia apgalvoti, kad išvertus medžiagos būtų gerosiomis pusėmis.
4. Sudėjus medžiagas apibrėžiau iškarpą tušinuku ir susegiau žiogeliais, kad medžiagos kuo mažiau judėtu. Taip pat patogu medžiagų perteklių apkirpti, kad nesimaišytų siūnant.
5. Siūti medžiagas reikia nuo apačios, kad liktų tarpas sauskelnės išvertimui į gerąją pusę.
6. Apkerpu palei siūlę, ten, kur paliktas tarpas, patogu palikti platesnį kraštą užlenkimui.
7. Pasižymiu gumos pradžią ir pabaigą, kuri sutrauks medžiagą nugaroje ir tarp kojyčių.
8. Gumos nereikia iš anksto matuoti ir kirpti, bet reikia prisiūti galiuką pradžioje ir tempiant siūti kuo arčiau sauskelnės siūlei. Pabaigus juostelę nukirpti. Pastebėjau, kad kuo platesnė gumelė, tuo ji labiau sutraukia medžiagas, o tai sumažina pačią sauskelnę, be to gali labiau rėžtis į odą.
9. Pagrindinis darbas baigtas. Kelnikę išvertus į gerąją pusę, atrodo taip:
10. Telieka užlenkti tarpo kraštus į vidų ir susiūti.
11. Medžiagų ir kelnikės formos sutvirtinimui padarau po paprastą siūlę prie gumelių, ištempdama medžiagą nuo gumos pradžios iki pabaigos.
12. Paskutinis žingsnis - prisiūti limpančią juostelę. Ant gerosios pusės švelniąją dalį, vidinėje pusėje vieną mažą gabaliuką "kabliukų" ir vieną švelniosios dalies. Tai ypač praktiška skalbiant, nes galima užlenkti ir priklijuoti kabliukus, kad nekibtų prie kitų skalbinių.
Darbas baigtas! Štai jauki, švelni ir rankų darbo kelnikė mano mažiui:
* * *